Založ si blog

Platy a platy /pokračovanie/

Svoj predchádzajúci článok som začal vetou: Nie je plat ako plat. To je hlboká pravda. Väčšina občanov Slovenska /až okolo 70% pracujúcich/ zarábajú menej ako činí naša priemerná mzda v národnom hospodárstve /v r. 2021  to bolo 1211 Eur/. Spoliehať sa v tejto záležitosti na pomoc EÚ je naivné – bohatí nám nepomôžu. Práve naopak využívajú našu lacnú pracovnú silu na svoje ekonomické zámery a profitujú z toho. Slovensko si preto musí pomôcť samé a spolu musíme hľadať riešenia ako tento daný problém pozitívne čo najskôr vyriešiť. V závere článku som navrhoval urobiť zásadný obrat a to naraz zvýšiť platy všetkým pracujúcim 2-násobne a zároveň zvýšiť aj ceny tovarov a služieb tiež 2-násobne. Na začiatku sa nič podstatné nestane a tento počin nebude mať dopad na občanov- zvýšené výdavky si zaplatia zo zvýšených príjmov na svojich výplatných páskach. Jedine čo sa zmení je fakt, že už nebudeme platovo na chvoste EÚ. SR by sa po 2- násobnom zvýšení platov priblížila k ostatným štátom EÚ.

Apropo 1: Platy v EÚ. Najlepšie na tom v Európe sú Švajčiari, ktorý majú priemerné platy najvyššie. Dobré na tom sú aj pracujúci v Nórsku, Dánsku a v Holandsku s najvyššími platmi v rámci EÚ. Nasleduje Nemecko, Rakúsko a ďalšie západné štáty. Až potom v ďalšej ,,platovej triede“ sú východoeurópske štáty, včítane zoskupenia V 4.  Slováci však zaostávajú, predbehli nás už aj Česi, Maďari a Poliaci. Po vstupe do EÚ sa nám síce zvýšila životná úroveň no v otázke platov sme stále skoro na konci rebríčka.

Uvedené vyššie platy by mal garantovať náš štát. Nemalo by sa zabudnúť ani na chudákov dôchodcov ! Umelo zvýšené platy a dôchodky a tiež ceny tovarov a služieb postupne zreguluje zatiaľ fungujúce globálne trhové hospodárstvo.     Na základe ponuky a dopytu sa dostane trh postupne do rovnovážneho stavu.

Naší občania, ktorí už podľahli naplno kapitalistickému konzumu začnú postupne šetriť a menej nakupovať nepotrebné veci, alebo začnú chodiť nakupovať do okolitých štátov. Zahraničie zareaguje tiež zvýšením cien a tak sa budú ceny postupne vyrovnávať. Svoje vyššie príjmy budú môcť občania využiť na zmysluplnejšie účely než je bežný konzum a nákup nepotrebných veci, ktoré za krátky čas končia v odpade. Stále sa zvyšujúce množstvo odpadov zaťažuje našu prírodu, vodné toky, podzemné vody a celé naše životné prostredie. Motáme sa v bludnom kruhu z ktorého niet úniku.

P. S. : Musíme preto hľadať neustále neštandardné riešenia ako sa z bludného kruhu vymotať, skokom dobehnúť ostatných členov EÚ a potom spoločnými silami napredovať a prekonávať ekonomické, energetické a ekologické nástrahy.

                                     Slovensko na prvom mieste !

Platy a platy

03.12.2022

Nie je plat ako plat. Presvedčiť o tom sa môže prevažná väčšina Slovákov. V roku 2021 podľa údajov štatistického úradu priemerná mzda na Slovensku činila 1211 Eur. Odhad pre rok 2022 je 1295 Eur. Pod pojmom priemerná mzda sa pritom rozumie aritmetický priemer všetkých vyplatených miezd na Slovensku. Podľa uvedenej štatistiky viac ako 2/3 občanov Slovenska majú [...]

Voľby 2022

09.11.2022

Dňa 29.10.2022 sa konali po prvý krát v histórii Slovenska spojené regionálne voľby – spoločne a naraz v spojenom hlasovaní v jedno-kolovej voľbe to boli: Komunálne voľby, t.j. voľby do orgánov obci. V rámci komunálnych volieb si občania SR v každej obci volili svojho primátora a obecné poslanecké zastupiteľstvo. V hlavnom meste SR Bratislava a tiež v [...]

Alkohol za volantom

10.10.2022

V posledných dňoch sa objavujú v našich médiách stále častejšie správy o nehodách spôsobených opitými vodičmi, ktorí riadili svoje motorové vozidla pod vplyvom alkoholu, nezvládli riadenie a havarovali. Najhoršie na tom je to, že pri týchto dopravných nehodách zomreli nevinní mladí ľudia, ktorí mali svoj život pred sebou a mohli ďalej žiť a radovať sa zo života. [...]

budaj

Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať 'protispoločenskú činnosť'

01.02.2023 10:27

Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB.

polícia dunaj breh pátranie policajt

V Dunaji našli ženské telo, polícia nález preveruje

01.02.2023 10:10

Policajti od soboty pátrali po nezvestnej 18-ročnej Terézii. Na mieste aktuálne vykonávajú potrebné úkony.

Milan Majerský, KDH, august 2020

Šéf KDH: Dzurindova Modrá koalícia? Neznámi ľudia a Miro Kollár nie sú nádejou na úspech

01.02.2023 09:00

Milan Majerský sa obáva, či Modrá koalícia expremiéra Mikuláša Dzurindu nie je len umelý projekt na spôsob OĽaNO, ktorý sa rýchlo rozpadne.

Petr Pavel

Pavel pre BBC: Ukrajina si zaslúži po vojne vstúpiť do NATO

01.02.2023 08:52

Ukrajinská armáda bude mať po vojne podľa novozvoleného českého prezidenta najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 87444x
Priemerná čítanosť článkov: 3239x

Autor blogu

Kategórie