31.decembra 1992 o 24. hodine zanikla Česká a Slovenská Federatívna Republika. Súčasne vznikli dva samostatné a rovnoprávne štátne útvary Slovenská republika a Česká republika. Od 1. januára 1993 oslavujeme Deň vzniku Slovenskej republiky. Nedávno 1. januára 2021 sme oslavovali jej 28. narodeniny. Naša republika-je to ešte mladica v najlepších rokoch, no má za sebou pohnutú históriu, ktorá vyháňala občanov do ulíc a menila vlády. Mali sme tu už vlády Vladimíra Mečiara /2x/, Jozefa Moravčíka, Mikuláša Dzurindu /2x/, Ivety Radíčovej, Róberta Fica /3x/ a vládu Petra Pellegriniho. Od 21. marca 2020 je predsedom vlády Igor Matovíč. Ním zostavená vláda funguje v ťažkej krízovej situácií – máme tu pandémiu, na ktorú nebol nikto pripravený. Vyčíňa tu už viac ako rok malý – veľký silák koronavirus C o v i d- 19, ktorému podľahlo už vyše 7 tisíc ľudí. Na štát s počtom obyvateľov cca 5,5 milióna je to až príliš veľa stratených ľudských životov. Sme teraz na nelichotivom prvom mieste v počte mŕtvych na milión obyvateľov. Na začiatku pandémie to bolo úplne opačne. Ľudia sú vystrašení, frustrovaní, boja sa o svoj život a život svojich najbližších, lebo súčasná rozhádaná vládna garnitúra svojím konaním im nedáva nádej na zlepšenie. Občania nemôžu ani protestovať- nemôžu vyjsť do ulíc lebo je vyhlásený núdzový stav, ktorý im to n e d o v o l u j e. Musíme preto hľadať iné zákonné možnosti riešenia tejto neľahkej krízovej situácie, v ktorej sa v súčasnosti všetci nachádzame. Príkladom riešenia pandémie by nám mohol byť Nový Zéland, kde žije približne toľko obyvateľov ako na Slovensku no obeti koronavirusu majú len niekoľko desiatok zatiaľ čo u nás zomreli už tisíce. Majú však stanovené prísne pravidla, ktoré všetci striktne dodržujú lebo veria svojej premiérke a vláde a tomu že to spoločnými silami zvládnu. Naša parlamentná opozícia začala zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o vypísaní predčasných volieb poslancov do parlamentu. Takéto riešenie je však vzhľadom na kritickú situáciu príliš zdĺhavé a neisté nakoľko zatiaľ len jedno jediné referendum v celej našej histórii z celkovo ôsmych konaných bolo úspešne dotiahnuté do konca. Bolo to referendum o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie.
Apropo 1: Parlament. Národná rada SR /jednokomorový parlament/ je orgán štátnej moci /jediný ústavodarný a zákonodarný orgán SR/, ktorý má zákonodarnú moc a rozhoduje o všetkom dianí v našom štáte. Je to volený orgán reprezentujúci suverenitu nášho štátu a vôľu jeho občanov. Národná rada má 150 ľudom zvolených poslancov, z toho koalícia má ústavnú väčšinu a opozícia je v menšine. Koalíciu v NR tvoria 4 strany: Oľano , Sme rodina , SaS a strana Za ľudí . V opozícií sú tieto strany: Smer -SD , K- ĽSNS, nezaradení Hlas- SD a KDŽP a ďalší nezávislí poslanci. Najnižší počet prítomných poslancov, nevyhnutný pre uznášaniaschopnosť NR predstavuje číslo 76 poslancov, t.j. nadpolovičná väčšina členov parlamentu. To je ono magické číslo vhodné na špekulovanie ale aj pre vedenie serióznych úvah o ďalšom zákonnom postupe.
V terajšom zložení je parlament v súčasnej krízovej situácií poznamenanej pandémiou koronavírusu príliš ťažkopádny, nekompetentný, mnohokrát nefunkčný pre existujúce vnútro koaličné rozpory. Parlamentná opozícia je malo funkčná a akcieschopná príliš ideologicky a politicky rozdelená, každý bojuje na vlastnú päsť len aby sa zviditeľnil a krátkodobo zabodoval. Nepomáha ani zrýchlené legislatívne konanie, lebo prijaté opatrenia sú šité horúcou ihlou bez nutnej účasti všetkých kompetentných, odborne spôsobilých a zainteresovaných v predmetnej vecí mnohokrát podávané na poslednú chvíľu a s populistickou výstrednosťou. Takýto postup značne brzdí ich realizáciu a rýchle uvedenie do praxe aby pomáhali širokej verejnosti pri zvládnutí pandémie.
Vyžaduje si to hlbokú a zásadnú zmenu v myslení lebo sa to týka bezprostredne všetkých občanov, politikov a celej našej spoločnosti.
Už dávnejšie som všetkých politikov vo svojej vízii požiadal aby sa zbavili straníckych členení, osobných a politických animozít, neznášanlivosti, politikárčenia a aj všetkých prejavov extrémizmu a posunuli sa sprava aj zľava, z konzervatívneho aj liberálneho spektra do politického stredu, kde preváži morálka, ľudskosť, porozumenie a úcta.
Posuňte sa do stredu- vytvorte veľkú ,,tiesňovú“ koalíciu zo všetkých strán v NR. Jedine takáto vševolíčská koalícia môže v súčasnej ťažkej koronakrízovej situácií zabezpečiť absolútne a bezproblémové fungovanie nášho štátu a celej našej spoločnosti. Všetci preberú plnú politickú, spoločenskú, morálnu a kolektívnu zodpovednosť za celé Slovensko a za všetkých jeho obyvateľov.
Všetci za jedného , jeden za všetkých.
Aby sa takáto koalícia stala funkčnou potrebuje zjednotiť aspoň 76 poslancov zo všetkých 150 poslancov všetkých strán v parlamente. To je ono magické číslo, ktoré je potrebné dosiahnuť na vyslovenie nedôvery vláde SR alebo jej členovi, pretože vláda je za výkon svojej funkcie plne zodpovedná NR SR. Ak sa tak stane vládu prezidentka odvolá a môže vymenovať úradnícku vládu. Podobne môže parlament vysloviť nedôveru aj predsedovi vlády. Odvolanie predsedu vlády prezidentkou má za následok odstúpenie celej vlády. Všetko treba veľmi dobré zvážiť lebo aj krátky čas bezvládia môže ochromiť chod štátu a celej spoločnosti čo by nebolo v súčasnej situácií najlepšie riešenie. Iné riešenie ako napr. referendum za predčasné voľby je jednak časovo, technicky a organizačne náročné /a referenda na Slovensku obyčajne končia nezdarom/ a teraz treba konať rýchlo, rozvážne a v súlade so zákonom.
Pri každej príležitosti úplne na záver chcem poďakovať všetkým ľuďom dobrej vôle nasadeným v rámci núdzového stavu v prvej línií ale aj všetkým ostatným dobrovoľníkom, ktorí pre nás obetovali svoj čas, zdravie a niektorí aj svoj život, aby sme mi ostatní mali zabezpečené všetko na prekonanie a bezproblémové prežitie tejto koronavírusovej pandémie. Úprimne ďakujem!
stačí ziskať 16 poslancov- vari nie?/60+16/ ...
Akého príbehu sme všetci účastný ? Má... ...
Celá debata | RSS tejto debaty