Založ si blog

Iniciatíva – 76 hlasov poslancov

 

31.decembra 1992 o 24. hodine zanikla Česká a Slovenská Federatívna Republika. Súčasne vznikli dva samostatné a rovnoprávne štátne útvary Slovenská republika a Česká republika. Od 1. januára 1993 oslavujeme Deň vzniku Slovenskej republiky. Nedávno 1. januára 2021 sme oslavovali jej 28. narodeniny. Naša republika-je to ešte mladica v najlepších rokoch, no má za sebou pohnutú históriu, ktorá vyháňala občanov do ulíc a menila vlády.  Mali sme tu už vlády Vladimíra Mečiara /2x/, Jozefa Moravčíka, Mikuláša Dzurindu /2x/, Ivety Radíčovej, Róberta Fica /3x/ a vládu Petra Pellegriniho. Od 21. marca 2020 je predsedom vlády  Igor Matovíč. Ním zostavená vláda funguje v ťažkej krízovej situácií – máme tu pandémiu, na ktorú nebol nikto pripravený. Vyčíňa tu už viac ako rok malý – veľký silák  koronavirus          C o v i d- 19, ktorému podľahlo už vyše 7 tisíc ľudí. Na štát s počtom obyvateľov cca 5,5 milióna je to až príliš veľa stratených  ľudských životov. Sme teraz na nelichotivom prvom mieste v počte mŕtvych na milión obyvateľov. Na začiatku pandémie to bolo úplne opačne. Ľudia sú vystrašení, frustrovaní, boja sa o svoj život a život svojich najbližších, lebo súčasná rozhádaná vládna garnitúra svojím konaním im nedáva nádej na zlepšenie.  Občania nemôžu ani protestovať- nemôžu vyjsť do ulíc lebo je vyhlásený núdzový stav, ktorý im to  n e d o v o l u j e.  Musíme preto hľadať  iné zákonné  možnosti riešenia tejto neľahkej krízovej situácie, v ktorej sa v súčasnosti všetci nachádzame. Príkladom riešenia pandémie by nám mohol byť Nový Zéland, kde žije približne toľko obyvateľov ako na Slovensku no obeti koronavirusu majú len niekoľko desiatok zatiaľ čo u nás zomreli už tisíce. Majú však stanovené prísne pravidla, ktoré všetci striktne dodržujú lebo veria svojej premiérke a vláde a tomu že to spoločnými silami zvládnu. Naša parlamentná opozícia začala zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o vypísaní predčasných volieb poslancov do parlamentu. Takéto riešenie je však vzhľadom na  kritickú situáciu príliš zdĺhavé a neisté nakoľko zatiaľ len jedno referendum v celej našej histórii bolo úspešne dotiahnuté do konca. Bolo to referendum o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie.

Apropo   1:  Parlament.   Národná rada  SR  /jednokomorový  parlament/  je orgán štátnej moci  /jediný ústavodarný a zákonodarný orgán SR/, ktorý má zákonodarnú moc a rozhoduje o všetkom dianí v našom štáte. Je to volený orgán reprezentujúci  suverenitu nášho štátu a vôľu jeho občanov. Národná rada má 150 ľudom zvolených poslancov, z toho koalícia má ústavnú väčšinu a opozícia je v menšine. Koalíciu v NR tvoria 4 strany:  Oľano , Sme rodina , SaS  a strana  Za ľudí . V opozícií sú tieto strany: Smer -SD , K- ĽSNS, nezaradení Hlas- SD a KDŽP a ďalší nezávislí poslanci. Najnižší počet prítomných poslancov, nevyhnutný pre uznášaniaschopnosť NR predstavuje číslo 76 poslancov, t.j. nadpolovičná väčšina členov parlamentu. To je ono magické číslo vhodné na špekulovanie      ale aj pre vedenie serióznych úvah o ďalšom zákonnom postupe.

V terajšom zložení je parlament v súčasnej krízovej situácií poznamenanej pandémiou koronavírusu príliš ťažkopádny, nekompetentný, mnohokrát nefunkčný pre existujúce vnútro koaličné rozpory. Parlamentná opozícia je malo funkčná a akcieschopná príliš ideologicky a  politicky rozdelená, každý bojuje na vlastnú päsť len aby sa zviditeľnil a krátkodobo  zabodoval. Nepomáha ani zrýchlené legislatívne konanie, lebo prijaté opatrenia sú šité horúcou ihlou bez nutnej účasti všetkých kompetentných, odborne spôsobilých a zainteresovaných v predmetnej vecí mnohokrát podávané na poslednú chvíľu a s populistickou výstrednosťou. Takýto postup značne brzdí  ich realizáciu a rýchle  uvedenie do praxe  aby  pomáhali širokej verejnosti  pri zvládnutí pandémie.

Vyžaduje si to hlbokú zmenu v myslení  lebo sa to týka bezprostredne všetkých!

Už dávnejšie som všetkých politikov vo svojej vízii požiadal aby sa zbavili straníckych členení, osobných a politických animozít, neznášanlivosti, politikárčenia a aj všetkých prejavov extrémizmu a posunuli sa sprava aj zľava, z konzervatívneho aj liberálneho spektra do politického stredu, kde preváži morálka, ľudskosť, porozumenie a úcta.

Posuňte sa do stredu- vytvorte veľkú ,,tiesňovú“ koalíciu zo všetkých strán v NR. Jedine takáto vševolíčská  koalícia môže v súčasnej ťažkej koronakrízovej situácií zabezpečiť  absolútne a bezproblémové   fungovanie  nášho štátu a celej našej spoločnosti.  Všetci preberú plnú politickú, spoločenskú, morálnu a kolektívnu zodpovednosť za Slovensko a za všetkých jeho obyvateľov. 

                                  Všetci za jedného , jeden za všetkých.

Aby sa takáto koalícia stala funkčnou potrebuje zjednotiť aspoň 76 poslancov zo všetkých 150 poslancov všetkých strán v parlamente. To je ono magické číslo, ktoré je potrebné dosiahnuť na vyslovenie nedôvery vláde SR alebo jej členovi, pretože vláda je za výkon svojej funkcie plne zodpovedná NR SR. Ak sa tak stane vládu prezidentka odvolá. Podobne môže parlament vysloviť nedôveru aj predsedovi vlády. Odvolanie predsedu vlády prezidentkou má za následok odstúpenie celej vlády. Všetko treba veľmi dobré zvážiť lebo aj krátky čas bezvládia môže ochromiť chod štátu  a celej spoločnosti čo by nebolo v súčasnej situácií najlepšie riešenie. Iné riešenia sú časovo a organizačne ešte náročnejšie a teraz treba konať rýchlo, rozvážne a v súlade so zákonom.

Pri každej príležitosti úplne na záver chcem poďakovať všetkým ľuďom dobrej vôle nasadeným v rámci núdzového stavu v prvej línií ale aj všetkým ostatným dobrovoľníkom, ktorí pre nás obetovali svoj čas, zdravie a niektorí aj svoj život, aby sme mi ostatní mali zabezpečené všetko na prekonanie a bezproblémové prežitie tejto koronavírusovej pandémie. Úprimne ďakujem!

Slovensko, Slovensko

28.03.2021

Nechcem tu ospevovať krásy Slovenska, krásy našej vlasti – domoviny všetkých Slovákov a všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí tu žijú, pracujú a vyznávajú s nami spoločné hodnoty. Nášho Slovenska, ktoré nám prirástlo k srdcu a máme ho všetci veľmi radi. Bolestivo znášame všetky nepravdy, ktoré o Slovensku šíria naši nepriatelia a neprajníci a na [...]

Blahoželanie všetkým ženám

08.03.2021

Všetkým ženám, matkám, starým mamám, dcéram a ostatným ženám na celom svete, najmä tým nasadeným v prvej línií v boji proti pandémií koronavírusu Covid -19, ktoré sa pre nás obetovali chcem zaželať všetko najlepšie k Vášmu sviatku Medzinárodnému dňu žien, hlavne trvalé -pevné zdravie a silné [...]

Bratislava – Filiálka

01.02.2021

Konečná stanica – vystupovať. Tak znelo hlásenie sprievodcu vlaku, keď som sa ako turista TJ Iames vracal z Pezinskej Baby a cestoval starým osobným vlakom z Pezinka do Bratislavy. Vystúpil som na stanici Filiálka a cez tmavú uličku poza Bezku /bývalé Bratislavské elektrotechnické závody/ som sa peši dostal rýchlo domov na Februárku /teraz Račianska ulica/. Ponad [...]

Martin Fecko

Prokurátor uzavrel dohodu s obvinenými zo snahy uplácať štátneho tajomníka Fecka

10.05.2021 18:40

Úplatok mal byť za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke na vytvorenie a zavádzanie informačného systému. Feckovi mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti.

pocasie-11-5-2021

Valí sa k nám tropické počasie, po ňom pád teplôt

10.05.2021 18:00

Na niektorých miestach Slovenska môžeme prvýkrát v tomto roku zažiť tropický deň. Horúčava však dlho nevydrží, teploty veľmi rýchlo klesnú. Kam až spadnú?

medveď na hrebienku

Maco nakúkal do okien kuchyne na Hrebienku

10.05.2021 17:30

Do okien kuchyne na Hrebienku nakúkal v nedeľu dopoludnia statný medveď. Zrejme mu niečo dobre zavoňalo...

Tibor Gašpar

Bývalí vysokí policajní funkcionári vrátane Gašpara z akcie Očistec zostávajú vo väzbe

10.05.2021 17:16, aktualizované: 18:00

Iba v prípade bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milan Mihálika rozhodol sudca o prepustení z väzby na slobodu. Rozhodnutie pri všetkých nie je právoplatné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 19120x
Priemerná čítanosť článkov: 1738x

Autor blogu

Kategórie